Problemy skórne są zmorą wielu osób, zarówno młodych jak i starszych. Trądzik pospolity jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Szczyt zapadalności przypada na 14-17 rok życia u kobiet i 16-19 rok życia u mężczyzn, ale trądzik bardzo często utrzymuje się u osób dorosłych. Zmiany zlokalizowane są najczęściej na twarzy i plecach. Niestety choroba nie dotyczy wyłącznie skóry, ale prowadzi do nieprzyjemnych następstw psychologicznych, emocjonalnych i społecznych. Dyskusje na temat związku diety z trądzikiem trwają od lat, ale ostatnio temat jest coraz częściej komentowany. Powstało też wiele nowych badań na ten temat. 

Skąd się bierze trądzik?

Uważa się, że trądzik pospolity to choroba zależna od androgenów, których nadmiar produkuje łojotok. Sam przebieg trądziku ma związek jednak ze stężeniem hormonu wzrostu i insulinopodobnego czynnika wzrostu 1. Stężenie androgenów wzrasta w okresie dojrzewania (stąd szczyt zapadalności przypada właśnie w tym okresie). Po okresie dojrzewania stężenie IGF-1 stopniowo się obniża, ale u dorosłych chorujących na trądzik stwierdzono zwiększone stężenie IGF-1 w surowicy. Do przyczyn powstawania trądziku należą:

  • rozregulowana gospodarka hormonalna,
  • czynniki genetyczne,
  • stres (wytwarzanie kortyzolu),
  • nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak,
  • niezdrowa dieta,
  • zażywanie niektórych leków (m.in antydepresyjnych i kortykosteroidowych),
  • nadmierne opalanie

Za główne czynniki etiologiczne trądziku uważa się nadmierną produkcję sebum i hormonów oraz kolonizację przez bakterie P. acnes. 

Związek diety z trądzikiem pospolitym w badaniach

Wpływ diety na trądzik jest od lat szeroko komentowany w środowiskach naukowych. Ostatnio jednak zainteresowanie tym tematem wzrosło na tyle, że pojawiły się nowe badania. Z badań tych jasno wynika, że w temacie trądziku nie możemy już pomijać znaczenia diety. Czego dowodzą przeprowadzone analizy?

  • w kilku badaniach oceniano znaczenie indeksu glikemicznego różnych pokarmów i ładunku glikemicznego u pacjentów z trądzikiem, wykazując, że osoby z trądzikiem, które stosują diety o niskim ładunku glikemicznym, mają mniejsze zmiany trądzikowe w porównaniu z osobami na dietach o wysokim ładunku glikemicznym
  • osoby zmagające się z trądzikiem odnoszą korzyści z diety składającej się z ryb i zdrowych olejów, zwiększając w ten sposób spożycie kwasów omega-3 i omega-6. 
  • zbadano również wpływ spożycia mleka pod kątem jego potencjalnej roli w patogenezie trądziku, w tym jego zdolności do zwiększania poziomu insuliny. W ostatniej dekadzie pojawiły się również badania mające na celu określenie wpływu gorzkiej czekolady na zaostrzenie objawów trądziku. Do tej pory nie ustalono jednoznacznie, który składnik czekolady może mieć potencjalnie niekorzystny wpływ na przebieg trądziku.
  • ostatnie badania nad skutkami podawania probiotyków u osób z trądzikiem dają obiecujące wyniki, ale potrzebne są dalsze badania nad wpływem probiotyków na trądzik, aby poprzeć wcześniejsze wyniki
  • stwierdzono również, że częstotliwość trądziku była związana z całkowitym spożyciem mleka. Co ciekawe. związek był silniejszy dla odtłuszczonego mleka w porównaniu z mlekiem chudym i pełnotłustym. Warto zaznaczyć, że w badaniach z 2010 roku wykazano pozytywny wpływ mleka fermentowanego wzbogaconego laktoferyną (z powodu jej działań przeciwzapalnych) na przebieg trądziku.

Podsumowując, czynnikami sprzyjającymi trądzikowi są: żywność o wysokim indeksie i łądunku glikemicznym, niektóre produkty mleczne, tłusta, wysokoprzetworzona żywność, podczas gdy czynnikami chroniącymi przed trądzikiem są: kwasy tłuszczowe, spożycie owoców i warzyw. Rola, jaką odgrywają określone składniki diety związane z różnymi produktami spożywczymi, tak jak w przypadku mleka (pełne, o obniżonej zawartości tłuszczu, o niskiej zawartości tłuszczu/chude), produktów mlecznych (śmietanka mleczna, lody, jogurt, ser itp. ) lub czekolada (kakao, czekolada gorzka/mleczna) pozostaje nierozwiązanym problemem i celem przyszłych badań.

Suplementacja

Suplementacja jest ważnym elementem dietoterapii przy zmianach trądzikowych. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z suplementów powinno odbywać się pod kontrolą lekarza lub dietetyka, ponieważ są to produkty bardzo często nieprzebadane. W przypadku naszych pacjentów oczywiście pozostawiamy możliwość wyboru produktów różnych firm, ale rekomendujemy suplementy firmy LR Health&Beauty. Powodów jest wiele, ale najważniejsze dla nas jest to, że są to suplementy ściśle kontrolowane przez cały okres produkcji, posiadają odpowiednie certyfikaty. Część z nich (np. mikrokapsułka probiotyku) została opatentowana. Drugim powodem jest…zadowolenie i efekty naszych podopiecznych! To fakt, z którym nie da się dyskutować 🙂 

Jakie suplementy polecamy przy tym konkretnym problemie?

Ze względu na doniesienia naukowców o tym, że laktoferyna przynosi skutki terapeutyczne – proponujemy Colostrum (w płynie lub kapsułkach) – możesz przeczytać o tym suplemencie tutaj.

Co do probiotyków – badania są zadowalające, ale jeszcze jest ich za mało, żeby jednoznacznie stwierdzić czy w terapii trądziku mają one sens. Niemniej jednak uważamy, że probiotyki przynoszą tyle prozdrowotnych efektów w naszym organizmie, że – polecamy! Suplement Pro 12 z opatentowaną mikrokapsułką – zobacz tutaj więcej!

Ostatnim suplementem, jaki zalecamy przy trądziku jest Super Omega. Ale! Jedynie dla osób, które nie jedzą ryb lub jedzą ich bardzo mało 🙂

Przykładowy jadłospis przeciwtrądzikowy

Jeżeli masz problemu z trądzikiem, pobierz jadłospis dedykowany właśnie osobom z takim problemem. Dieta została przygotowana przez naszego specjalistę, dietetyka klinicznego. Dieta składa się z 3 posiłków i przekąski. Możesz wybrać jeden z 3 wariantów kalorycznych – 1200 kcal, 1500 kcal i 1800 kcal. Nie wiesz jaką kaloryczność wybrać? Napisz do nas!

Co znajdziesz w jadłospisie?

  • posiłki z niskim ładunkiem glikemicznym,
  • produkty pełnowartościowe,
  • zdrowe i łatwe w przygotowaniu desery,
  • odpowiednią ilość błonnika, kwasów omega, witamin i składników mineralnych,
  • produkty przeciwzapalne

Bibliografia

  1. Baldwin H, Tan J. Effects of Diet on Acne and Its Response to Treatment. Am J Clin Dermatol. 2021 Jan;22(1):55-65. doi: 10.1007/s40257-020-00542-y. Erratum in: Am J Clin Dermatol. 2020 Dec 26;: PMID: 32748305; PMCID: PMC7847434.
  2. Dall’Oglio F, Nasca MR, Fiorentini F, Micali G. Diet and acne: review of the evidence from 2009 to 2020. Int J Dermatol. 2021 Jun;60(6):672-685. doi: 10.1111/ijd.15390. Epub 2021 Jan 18. PMID: 33462816.
  3. Conforti C, Agozzino M, Emendato G, Fai A, Fichera F, Marangi GF, Neagu N, Pellacani G, Persichetti P, Segreto F, Zalaudek I, Dianzani C. Acne and diet: a review. Int J Dermatol. 2021 Aug 22. doi: 10.1111/ijd.15862. Epub ahead of print. PMID: 34423427.
  4. Daszkiewicz M. Associations between diet and acne lesions. Rocz Panstw Zakl Hig. 2021;72(2):137-143. doi: 10.32394/rpzh.2021.0164. PMID: 34114770.
  5. Bowe WP, Joshi SS, Shalita AR. Diet and acne. J Am Acad Dermatol. 2010 Jul;63(1):124-41. doi: 10.1016/j.jaad.2009.07.043. Epub 2010 Mar 24. PMID: 20338665.

2 Replies to “Czy istnieje dieta przeciwtrądzikowa?”

  1. Bardzo przydatne wskazówki i świetny jadłospis, dziękuje! 🙂

  2. Zaczęłam stosować dietę z niskim indeksem przez insulinoopornosc i pomogla mi tez na cere 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*