Spis treści:
Dieta Atkinsa niesie za sobą wiele kontrowersji. Niektóre osoby są nią wręcz zachwycone, gdyż w krótkim czasie mogą zrzucić sporo kilogramów, natomiast żywieniowcy ostrzegają przed negatywnym wpływem tej diety na zdrowie.
NA CZYM POLEGA DIETA ATKINSA?
W związku z tym, że jest to dieta niskowęglowodanowa, zakłada ona spożycie maksymalnie 100g węglowodanów w ciągu dnia. W jadłospisie mają dominować produkty bogate w białka i tłuszcze głównie pochodzenia zwierzęcego.
GŁÓWNE ZASADY DIETY ATKINSA:
- Ilość spożywanych kalorii nie ma znaczenia
- Jedz tyle ile chcesz, aby zaspokoić głód
- Jeśli nie jesteś głodny – odpuść sobie posiłek
- Pij dużo wody
- Jedz często, ale w małych ilościach
- Korzystaj z suplementów diety – preparaty multiwitaminowe
FAZY DIETY ATKINSA:
Faza przygotowawcza
Czas trwania: 2 tygodnie
Możliwa utrata wagi: nawet 6-7kg
Zalecenia: ograniczenie ilości węglowodanów do 20g dziennie! , spożywanie 4-5 posiłków dziennie z przerwami nie dłuższymi niż 6 godzin.
Nie można jeść: cukru, warzyw zawierających duże ilości skrobii, makaronów, pieczywa, orzechów, owoców, kofeiny
Można jeść: mięso, jaja, majonez, masło, oleje roślinne, węglowodany powinny pochodzić z warzyw głównie zielonych, liściastych
Faza dalszej utraty wagi
Czas trwania: do momentu, w którym do wymarzonej wagi brakuje nam max. 5kg
Możliwa utrata wagi: ok. 2kg tygodniowo
Zalecenia: przez pierwszy tydzień dodajemy 5g do ilości węglowodanów z fazy przygotowawczej, poźniej dodajemy kolejne 5g węglowodanów i stosujemy 7 dni itd.
Produkty zalecane są takie, jak w poprzedniej fazie, natomiast powoli można wprowadzać np. biały ser, warzywa zawierające skrobię, owoce i rośliny strączkowe
Faza przed utrzymywaniem wagi
Czas trwania: 2-3 miesiące
Możliwa utrata wagi: ok. 0,5kg tygodniowo
Zalecenia: kontynuować określone wcześniej zasady i dodawać stopniowo ilość węglowodanów – ok. 10g na tydzień. Jeżeli jednak zaczniemy tyć, należy powrotem zacząć eliminować dodane produkty
Faza utrzymywania wagi
Polega na utrzymywaniu optymalnej wagi poprzez dostarczanie do organizmu max. 100g węglowodanów dziennie. Każdy może samodzielnie określić odpowiednią dla siebie dawkę węglowodanów, która nie powoduje tycia. Faza ta trwa do końca życia (!), gdyż ponowne stosowanie większej ilości węglowodanów spowoduje przyrost wagi.
WADY | ZALETY |
|
|
Bardzo fajnie wyjaśniona dieta 🙂 Leci 5 gwiazdek 🙂