Hashimoto – co to jest, z czym się wiąże i jakie zalecenia dietetyczne należy wprowadzić?

Artykuł omawia temat diety dla osób z Hashimoto, chorobą autoimmunologiczną, która wpływa na pracę tarczycy. W artykule zawarte są informacje na temat zasad żywienia dla osób z Hashimoto, zalecanych składników odżywczych, pokarmów, które należy wykluczyć z diety oraz suplementów diety, które mogą pomóc w zmniejszeniu objawów choroby.

Omówione zostały również strategie żywieniowe, które mogą pomóc w zmniejszeniu objawów Hashimoto, a także czynniki, które mogą pogorszyć stan zdrowia osób z Hashimoto. Artykuł porusza także temat odpowiednio zbilansowanej diety wegetariańskiej lub wegańskiej dla osób z Hashimoto.

Dodatkowo, artykuł zawiera przykładowy jadłospis 3-dniowy dla osoby z Hashimoto, który pozwoli na zobrazowanie, jak powinna wyglądać odpowiednio zbilansowana dieta dla tej grupy osób.

Na końcu artykułu znajdują się wskazówki, jak przygotować się do konsultacji z dietetykiem, co pozwoli na lepsze wykorzystanie czasu podczas wizyty oraz uzyskanie bardziej spersonalizowanych wskazówek żywieniowych, które będą odpowiadały indywidualnym potrzebom i stanowi zdrowia osoby z Hashimoto.

Dieta MIND – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Dieta „mind” (ang. „mind diet”) to zbilansowana dieta oparta na zdrowych nawykach żywieniowych, która jest zaprojektowana, aby wspierać dobre zdrowie i dobre samopoczucie. Nazwa tej diety pochodzi od jej związku z poprawą zdrowia mózgu. Dieta MIND opiera się na zaleceniach żywieniowych, które są uważane za korzystne dla zdrowia mózgu, takich jak wysokie spożycie warzyw, owoców, orzechów, nasion, ryb, fasoli i innych roślin strączkowych oraz unikanie produktów przetworzonych i tłuszczów trans.

Cholecystektomia - dieta

Dieta po usunięciu woreczka żółciowego – co jeść a czego unikać?

Operacja usunięcia woreczka żółciowego wiąże się ze zmianą sposobu odżywiania. Wbrew pozorom jest to problem bardzo wielu pacjentów, którzy pojawiają się w gabinecie dietetyka. Dla dobrego samopoczucia i własnego bezpieczeństwa po zabiegu – warto poznać ten temat bliżej kontaktując się ze specjalistą.

Błonnik pokarmowy – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Do drugiej połowy XX. wieku tradycyjna dieta składała się głównie z produktów pochodzenia roślinnego. Później została ona zastąpiona produktami o wysokiej wartości energetycznej, które pełne są nasyconych kwasów tłuszczowych czy węglowodanów łatwo przyswajalnych. Niezbilansowany sposób żywienia w połączeniu z małą aktywnością fizyczną, wzrostem popularności używek i rosnącym poziomem stresu związanym z coraz szybszym tempem życia doprowadziły do zwiększonej zachorowalności na schorzenia dietozależne.

Dieta po usunięciu woreczka żółciowego – co jeść a czego unikać?

Problem z woreczkiem żółciowym coraz częściej pojawia się w gabinecie dietetycznym. Niestety wiele osób wychodząc ze szpitala po zabiegu z rozpiską diety lekkostrawnej, po chwili już nie przywiązuje wagi do odpowiedniej dietoterapii i pojawiają się nieprzyjemne objawy. Warto zasięgnąć porady dietetyka klinicznego zanim dolegliwości się nasilą.