Hashimoto – co to jest, z czym się wiąże i jakie zalecenia dietetyczne należy wprowadzić?

Artykuł omawia temat diety dla osób z Hashimoto, chorobą autoimmunologiczną, która wpływa na pracę tarczycy. W artykule zawarte są informacje na temat zasad żywienia dla osób z Hashimoto, zalecanych składników odżywczych, pokarmów, które należy wykluczyć z diety oraz suplementów diety, które mogą pomóc w zmniejszeniu objawów choroby.

Omówione zostały również strategie żywieniowe, które mogą pomóc w zmniejszeniu objawów Hashimoto, a także czynniki, które mogą pogorszyć stan zdrowia osób z Hashimoto. Artykuł porusza także temat odpowiednio zbilansowanej diety wegetariańskiej lub wegańskiej dla osób z Hashimoto.

Dodatkowo, artykuł zawiera przykładowy jadłospis 3-dniowy dla osoby z Hashimoto, który pozwoli na zobrazowanie, jak powinna wyglądać odpowiednio zbilansowana dieta dla tej grupy osób.

Na końcu artykułu znajdują się wskazówki, jak przygotować się do konsultacji z dietetykiem, co pozwoli na lepsze wykorzystanie czasu podczas wizyty oraz uzyskanie bardziej spersonalizowanych wskazówek żywieniowych, które będą odpowiadały indywidualnym potrzebom i stanowi zdrowia osoby z Hashimoto.

Dieta responsywna – nowe spojrzenie na odchudzanie

Odchudzanie jest procesem zmniejszania masy ciała poprzez zmianę nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Celem jest osiągnięcie zdrowej wagi i poprawy zdrowia. Aby skutecznie odchudzać się, należy stosować zdrowe i zrównoważone diety, regularnie uprawiać sport i unikać niezdrowych przekąsek. Ważne jest także, aby unikać głodzenia się i szybkich diet, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na zdrowie. 

Dieta MIND – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Dieta „mind” (ang. „mind diet”) to zbilansowana dieta oparta na zdrowych nawykach żywieniowych, która jest zaprojektowana, aby wspierać dobre zdrowie i dobre samopoczucie. Nazwa tej diety pochodzi od jej związku z poprawą zdrowia mózgu. Dieta MIND opiera się na zaleceniach żywieniowych, które są uważane za korzystne dla zdrowia mózgu, takich jak wysokie spożycie warzyw, owoców, orzechów, nasion, ryb, fasoli i innych roślin strączkowych oraz unikanie produktów przetworzonych i tłuszczów trans.

Jestem w ciąży -jak powinna się zmienić moja dieta?

Pamiętaj o mądrym powiedzeniu ,,Jedz dla dwojga, a nie za dwoje’’.

Świadomość odpowiedzialności rozwijającego się w łonie matki nowego życia, sprawia, że
jesteśmy skłonni zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe czy też aktywności fizycznej
oraz odstawienie używek.
Stosowanie się do zaleceń norm żywieniowych dla kobiet w ciąży jest kluczowy zarówno w
przebiegu ciąży, laktacji oraz wpływa na stan zdrowia dziecka w okresie dzieciństwa I wieku
dojrzałym. Trzeba więc pamiętać o dobrym odżywieniu matki, ponieważ niedożywienie oraz
niedobór pewnych składników oraz witamin może wywołać negatywne skutki zdrowotne u
dziecka w przyszłości. Mogą to być zaburzenia czynności wątroby prowadzące do hiperlipidemii,
upośledzenie naczyń krwionośnych, co może przekładać się na powstanie nadciśnienia czy
upośledzenie funkcji komórek β-trzustki I prowadzić do oporności tkanek obwodowych na
insulinę oraz stanowi ryzyko zahamowania wzrostu. Przekarmienie matki może z kolei
prowadzić do powikłań okołoporodowych.

Cholecystektomia - dieta