Odchudzanie jest procesem zmniejszania masy ciała poprzez zmianę nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Celem jest osiągnięcie zdrowej wagi i poprawy zdrowia. Aby skutecznie odchudzać się, należy stosować zdrowe i zrównoważone diety, regularnie uprawiać sport i unikać niezdrowych przekąsek. Ważne jest także, aby unikać głodzenia się i szybkich diet, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na zdrowie.
Dieta MIND – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Dieta „mind” (ang. „mind diet”) to zbilansowana dieta oparta na zdrowych nawykach żywieniowych, która jest zaprojektowana, aby wspierać dobre zdrowie i dobre samopoczucie. Nazwa tej diety pochodzi od jej związku z poprawą zdrowia mózgu. Dieta MIND opiera się na zaleceniach żywieniowych, które są uważane za korzystne dla zdrowia mózgu, takich jak wysokie spożycie warzyw, owoców, orzechów, nasion, ryb, fasoli i innych roślin strączkowych oraz unikanie produktów przetworzonych i tłuszczów trans.
Błonnik pokarmowy – wszystko co musisz o nim wiedzieć
Do drugiej połowy XX. wieku tradycyjna dieta składała się głównie z produktów pochodzenia roślinnego. Później została ona zastąpiona produktami o wysokiej wartości energetycznej, które pełne są nasyconych kwasów tłuszczowych czy węglowodanów łatwo przyswajalnych. Niezbilansowany sposób żywienia w połączeniu z małą aktywnością fizyczną, wzrostem popularności używek i rosnącym poziomem stresu związanym z coraz szybszym tempem życia doprowadziły do zwiększonej zachorowalności na schorzenia dietozależne.
Zamienniki cukru – pomoc dla osób z cukrzycą, insulinoopornością i nie tylko!
Każdy z nas ma czasami ochotę na coś słodkiego, jednak ze względu na różne jednostki chorobowe czy też po prostu odpowiedzialne podejście do swojego zdrowia zastanawiamy się co zrobić, żeby produkty, które kupujemy lub desery, które przygotowujemy samodzielnie miały jak najlepszy skład i dostarczały nie tylko przyjemności, ale również pozytywnych aspektów dla naszego organizmu. Pierwszą rzeczą, na jaką zwracamy uwagę w składzie produktów słodkich jest oczywiście cukier. Nie musimy, jednak z niego korzystać, bo mamy ogromną ilość zamienników, które mogą być stosowane nawet przez cukrzyków!
Czy dzieci można odchudzać?
Ostatnio w sklepie usłyszałam jak mama mówiła do swojego dziecka (na oko 6-7 lat) „odłóż to na półkę, nie możesz tyle jeść bo będziesz gruby”…wybór chłopca rzeczywiście nie był najlepszy – batonik czekoladowy, ale! Czy nie można tego powiedzieć inaczej? Później dziwimy się, skąd nasze dziecko ma zaburzenia odżywiania i masę kompleksów, brak pewności siebie i wiary w swoje możliwości? No właśnie stąd!