Spis treści:
Czym jest choroba wrzodowa?
Choroba wrzodowa oznacza pojawienie się ubytków tzw. wrzodów w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy. Jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób układu pokarmowego. Do objawów tej choroby zalicza się ból i uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu. Uczucie to bardzo często odczuwane jest po spożyciu pokarmu. Najczęstszą przyczyną wrzodów jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, jednakże uwarunkowania genetyczne również odgrywają ważną rolę. Dieta nie jest w stanie wyleczyć choroby wrzodowej, natomiast mimo wszystko należy stosować się do odpowiednich zaleceń żywieniowych, aby nie doprowadzić do zaostrzenia dolegliwości.
Zalecenia żywieniowe
- jedz powoli
- dokładnie przeżuwaj pokarm
- nie jedz gorących posiłków
- unikaj potraw drażniących
- nie pij napojów gazowanych, alkoholu, mocnej kawy i herbaty
- nie pij w trakcie posiłku
- ogranicz produkty tłuszczowe takie jak wędliny, margaryny, oleje roślinne, ponieważ mogą spowolnić trawienie
- ogranicz spożycie produktów z dużą zawartością błonnika np. Surowe owoce i warzywa, suszone owoce, warzywa strączkowe (nie eliminuj ich jednak całkowicie)
- unikaj razowego chleba
Najbardziej podrażniające produkty:
- pomidory
- duża ilość przypraw lub soli
- winegret
- owoce cytrusowe: cytryny, pomarańcze, mandarynki, kiwi, grejpfruty
Najmniej podrażniające produkty:
- jaja
- mleko
- sery – wszystkie produkty mleczne
Pamiętaj!
Rezygnując z produktów, które zaostrzają Twoje dolegliwości, powinieneś je zastąpić innymi, które uzupełnią braki witamin czy innych związków niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeżeli chcesz mieć pewność, że robisz to prawidłowo – skontaktuj się z dietetykiem.
Dieta powinna być dostosowana indywidualnie dla każdej osoby, ponieważ pomijając już odpowiednią ilość kalorii oraz składników potrzebnych, które różnią się w zależności od wielu czynników, każdy pacjent jest inny, na każdego produkty działają inaczej i to co dla jednych, nawet chorych na chorobę wrzodową może być drażniące, dla innych wcale nie musi takie być.
O czym jeszcze powinieneś pamiętać?
Najważniejszą rzeczą jest to, abyś nie stosował żadnych drakońskich diet przez dłuższy czas. Takie ograniczenia mogą być niezbędne tylko w czasie bolesnych ataków, natomiast na co dzień pamiętaj o zasadach zdrowego odżywiania. Drugą istotną sprawą jest probiotykoterapia. Powinieneś pamiętać, że flora bakteryjna jelit spełnia bardzo ważną rolę w naszym organizmie, dlatego dieta na wrzody żołądka jest pełna produktów mlecznych, które zapewnią jej właściwą równowagę.
Fantastyczny tekst Brawo! szczególnie spodobała mi się szata graficzna twojego bloga 🙂 zapraszam do siebie…
Brawo tak trzymać. Widać, że dbasz o merytoryczne wpisy na Twoim blogu, Dzięki i zapraszam do siebie…