Spis treści:
Witaminą D nazywamy związki należące do steroidów, które wykazują właściwości przeciwkrzywicze – witaminę D3 organizm syntetyzuje z prowitaminy pod wpływem promieni nadfioletowych, natomiast witaminę D2 z ergosterolu pochodzącego z produktów roślinnych. Witamina D jest magazynowana w organizmie, dlatego możliwe jest jej przedawkowanie.
Po co nam ta witamina?
Witamina D pełni w organizmie wiele ważnych funkcji:
- jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego
- bierze udział w transporcie wapnia
- wpływa na rozwój i mineralizację tkanki kostnej
- wzmacnia system immunologiczny
Niedobór witaminy D może prowadzić do:
-
- krzywicy – u niemowląt i dzieci
- osteomalacji ( rozmiękczenia kości) – przede wszystkim u kobiet ciężarnych i karmiących
osteoporozy
- ograniczenia wchłaniania wapnia z pożywienia
Gdzie znajdę witaminę D?
Witamina D w produktach spożywczych występuje w bardzo małych ilościach, dlatego nie jest możliwa wystarczająca podaż tej witaminy w okresie jesienno-zimowym, ponieważ prawie 80% dostarczamy przez ekspozycję ciała na promienie słoneczne. Witaminę D3 możemy znaleźć w produktach nabiałowych takich jak mleko, sery, jaja, masło. Można ją też znaleźć w tłuszczach rybich i ssaków morskich – tran, natomiast D2 w grzybach czy drożdżach.
Czy suplementacja jest konieczna?
Od maja do sierpnia włącznie suplementacja witaminy D nie jest konieczna pod warunkiem, że spędzamy codziennie czas na świeżym powietrzu. Przy odpowiedniej ekspozycji ciała (odkryte ramiona, twarz, dekolt) wystarczy już 15-20 minut, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie. Noworodki i niemowlęta powinny dostawać witaminę D w specjalnych kapsułkach – jest ona niezbędna do odpowiedniego wzrostu i rozwoju kości. Suplementacja witaminy D u osób dorosłych jest konieczna w przypadku, gdy nie mają możliwości przebywania „na słońcu” w ciągu dnia na przykład ze względu na swoją pracę. W okresie od września do kwietnia suplementacja jest zalecana wszystkim osobom, ponieważ synteza przez skórę nie jest w tym czasie możliwa, a podaż z pożywienia jest zbyt mała. Można stosować zarówno tran jak i witaminę D w postaci kapsułek.
Nie można kapsułek dla dorosłych podawać niemowlętom i dzieciom, ponieważ dawki różnią się w zależności od wieku, a przedawkowanie witaminy D jest bardzo niebezpieczne i może powodować:
- złe samopoczucie,
- brak łaknienia,
- zmęczenie,
- bóle głowy,
- bóle brzucha,
- zaparcia u dzieci,
- biegunkę u dorosłych,
- zwiększone stężenie wapnia we krwi, co może powodować zakłócenia pracy serca.