Rozszerzanie diety malucha i żywienie małego dziecka to tematy, które niejednokrotnie spędzają sen z powiek rodziców. Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, dlatego od małego staramy się wprowadzać dobre nawyki i namawiamy dzieci do jedzenia zdrowych posiłków. Zdarza się, że z braku sił rodzice machają ręką i dla świętego spokoju dają dziecku do zjedzenia batonika, chrupki czy inna przekąskę, aby zwyczajnie zaspokoić głód. Ja staram się nikogo nie oceniać, bo z własnego doświadczenia wiem, jak ciężko dojść do porozumienia z dzieckiem 😉 Ważne jest jednak to, aby zdawać sobie sprawę, że w żywieniu nie chodzi jedynie o zaspokojenie głodu, ale o dostarczenie bardzo ważnych składników do organizmu, dzięki którym nasz maluch będzie prawidłowo funkcjonować.

O czym należy pamiętać planując dietę małego dziecka?

  • Pory posiłków powinny być uregulowane
  • Posiłek powinien być spożywany przy stole, przy wyłączonym telewizorze ( podczas oglądania telewizji, jedzenie schodzi na „drugi plan” nie odczuwamy sytości w odpowiednim momencie i często po prostu zjadamy zbyt dużo )
  • To Ty decydujesz co Twoje dziecko zje, natomiast dziecko podejmuje decyzję czy zje i w jakiej ilości! Dzieci bardzo dobrze odczuwają głód i sytość!
  • Staraj się nie zabawiać dziecka przy jedzeniu. „Leci samolocik…” itd – nie tędy droga -dziecko wtedy myśli o zabawie zamiast o jedzeniu ( ta sama sytuacja jak z telewizorem )
  • Nie nagradzaj dziecka słodyczami czy innymi przekąskami! Naprawdę chcesz podarować swojemu dziecku nafaszerowanego chemią batonika czy przepełnionego tłuszczami trans hamburgera? To wszystko za dobre zachowanie? Może lepiej w zamian za to zaproponuj dziecku wspólne gotowanie – przygotujcie razem zdrowy koktajl albo inny domowy smakołyk!
  • Pamiętaj! Nadmiar tkanki tłuszczowej to zagrożenie dla Twojego dziecka! Na szczęście dzisiaj coraz rzadziej można usłyszeć, że taki wygląd świadczy o dobrobycie (uff..)

To są podstawowe zasady dotyczące prawidłowych nawyków, a konkrety?

  • Małe dziecko powinno dostawać 4-5 posiłków dziennie co 3-4 godziny
  • Kieruj się chęcią dziecka do jedzenia – nie wmuszaj tylko proponuj! Jeżeli nie będziesz dawać dziecku niezdrowych przekąsek między posiłkami, zapewniam Cię, że talerz będzie przynajmniej częściowo pusty 🙂
  • Ostatni posiłek podaj dziecku godzinę lub dwie przed snem
  • Do picia podawaj dziecku wodę
  • Nie proponuj dziecku słodkich napoi
  • Od czasu do czasu możesz dać dziecku sok (najlepiej przygotuj go samodzielnie, jeżeli nie masz takiej możliwości, kupując produkt w sklepie, upewnij się, że jest to sok a nie napój – to zupełnie dwie różne rzeczy!)
  • nie dawaj swojemu dziecku samych papek i zupek typu krem – po to mamy zęby, żeby gryźć! Dziecko musi się tego nauczyć!
  • Daj dziecku wybór! Przygotuj np. 2-3 różne warzywa lub owoce i pozwól dziecku zdecydować, co zje – z pewnością będzie chciało poznać produkty, dotknąć, powąchać, polizać – rodzice często z tego rezygnują, bo przeraża ich bałagan, jaki dziecko nie raz potrafi zrobić samodzielnie jedząc, a taki bałagan to część nauki jedzenia! Nie da się tego obejść, niestety 🙂

Zakazane produkty?

  • Orzeszki, małe cukierki, gumy – względy bezpieczeństwa
  • jedzenie typu fast food
  • słodycze ( może Cię to zdziwi, ale jestem zdania, że nie powinno się zupełnie odseparowywać dziecka od słodyczy – czasami niewielka ilość np. czekolady może dać lepszy efekt w kształtowaniu dobrych nawyków żywieniowych, niż całkowite ich wyeliminowanie, bo pamiętaj, że zakazany owoc smakuje najlepiej 🙂 Twoje dziecko kiedyś podrośnie i wyjdzie z domu bez Ciebie i wtedy może najeść się słodyczy „za wszystkie czasy” 😛 Podstawowa zasada – wszystko z umiarem 🙂
  • słodkie napoje i napoje gazowane
  • nie wszystkie sklepowe soki nadają się dla małych dzieci – najlepsze są te potwierdzone przez Instytut Matki i Dziecka
  • żywność wysokoprzetworzona, np. Pasztety, konserwy, zupki chińskie (!!), do niedawna wymieniłabym również parówki, ale można dostać już parówki z dobrym składem, wystarczy poszukać 🙂

Pomysł na I i II śniadanie dla Twojego dziecka :

I śniadanie:

Jajecznica na parze ze szczypiorkiem

1 jajo

niewielka garść szczypiorku

1 kromka chleba żytniego

1 łyżeczka masła

Do małego garnka wlej wodę, zagotuj, postaw na garnku np. Miseczkę i wlej do niej jajko z pokrojonym szczypiorkiem – mieszaj i przy odpowiedniej (wg preferencji) konsystencji przełóż na talerzyk, do tego możesz pokroić w kostkę kromkę chleba żytniego wcześniej posmarowaną masłem.

II śniadanie:

Koktajl malinowo – bananowy

1 małe opakowanie jogurtu naturalnego

szklanka malin

1 banan

Zmiksuj wszystko do uzyskania gładkiej konsystencji. Banan nada słodszego smaku, nie używaj cukru!

Pomysły na zdrowy obiad i deser dla malucha już niedługo na naszym Facebooku! Nie przegap tego! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*