Cheat meal to najczęściej używany zwrot przez osoby, które stosują popularne diety odchudzające, starają się schudnąć bez pomocy wykwalifikowanego specjalisty lub po prostu chcą podążać za dietetyczną modą. Czym tak naprawdę jest cheat meal, czy jest zły i w jaki sposób oszukany posiłek może nam zaszkodzić przeczytasz w tym artykule.

Na czym polega cheat meal?

Cheat meal to nic innego jak oszukany posiłek. Zakłada on zjedzenie posiłku, który ma być odstępstwem od codziennej diety. Zazwyczaj są to słodycze, fast food i inne produkty uważane za tuczące i niezdrowe. Czy takie odstępstwo od diety jest złe? Z jakiego powodu dietetycy straszą cheat mealem?

Zacznijmy od tego, skąd właściwie wziął się pomysł na cheat meal? Początek mody na oszukany posiłek na diecie miał miejsce w latach 90 w środowisku sportowców, kulturystów. W tym czasie istniał jawny podział na produkty dobre i złe a tak zwana „czysta micha” była priorytetem. Jak można się domyślić, utrzymanie takiej rygorystycznej diety było nie lada wyzwaniem, dlatego zaczęto raz na dwa tygodnie (lub według uznania) stosować cheat meal, który miał poprawiać relacje z jedzeniem i przyspieszać metabolizm. Czy tak jest w rzeczywistości? Niestety nie.

Problem z cheat mealem pojawia się wtedy, gdy zmienia się on w cheat day a nawet cheat weekend! Ale dietetycy nie tylko w tym widzą zagrożenie. Redukcja tak samo jak inne diety powinna zakładać budowanie prawidłowych, zdrowych nawyków żywieniowych. Dodatkowo ZAWSZE przechodząc na dietę należy pamiętać, że to ona ma służyć nam a nie my powinniśmy się dostosować pod nią! Jeżeli nasza dieta będzie spełniała wszystkie zachcianki, a wiemy już, że nawet w zdrowym, dobrze zbilansowanym jadłospisie mogą pojawić się produkty słodkie czy typu fast food – to po co stosować cheat meal? Z jakiego powodu chcemy oszukać siebie? Proces odchudzania zwykle jest długi i wymagający, ale to nie oznacza, że powinniśmy stosować takie sztuczki i jednocześnie nie oznacza to, że musimy wyzbyć się wszystkiego, co nam smakuje, wręcz przeciwnie! Umiar jest tutaj słowem klucz.

Głównym problemem cheat meala nie jest to, że spożywamy niezalecane produkty, ale to że nie bierzemy pod uwagę ich kaloryczności! Właśnie dlatego zamiast cheat mealu, dbając o nasze zapotrzebowanie kaloryczne i zdrowie psychiczne warto stosować metodę 80/20.

Co o cheat meal mówią badania?

Niestety nie ma badań, które potwierdzałyby pozytywne opinie na temat wprowadzenia cheat meal lub cheat day będąc na diecie, ale w 2017 roku opublikowano badanie dotyczące związku pomiędzy cheat mealem a problemem zaburzeń odżywiania. W badaniu tym wykorzystano ponad 1,5 miliona zdjęć oznaczonych hasztagiem cheat meal. Co wykazano?

Otóż ponad połowa z prezentowanych w mediach społecznościowych posiłków została uznana przez badaczy, jako równoważna zjadanym porcjom w epizodzie napadowego objadania się (wg. klasyfikacji zaburzeń odżywiania). Pod zdjęciami widniały również komentarze promujące spożywanie nadmiernej ilości produktów lub odwrotnie – nawołujące do dietetycznego reżimu. Wykazano również, że cheat meal ma związek z utratą kontroli.

Podsumowując, stosowanie oszukanych posiłków w diecie redukcyjnej i nie tylko, bez względu na to czy zjemy coś „zakazanego” podczas swojej diety kilka razy w ciągu całego tygodnia czy maksymalnie raz na 2 tygodnie – może nie tylko zaburzyć nasze zdrowe relacje z jedzeniem ale przynieść ze sobą zagrożenia i prowadzić do zaburzeń odżywiania.

Czy w takim razie możemy zjeść wysokokaloryczny posiłek, tzw. niezdrowe jedzenie nie robiąc przerwy w diecie? Oczywiście, że tak! Bez wyrzutów sumienia, wliczając to w bilans 🙂 O tym, jak to zrobić w kolejnym artykule!

Pamiętaj! Zdrowe odżywianie to nie 100% czysta micha, ale przede wszystkim równowaga i umiar

Chcesz kupić gotową dietę 1500 kcal dla osób zabieganych? Kliknij tutaj! Wszystkie produkty kupisz w sklepach Biedronka!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*