Czy wiesz, że to jak układasz jedzenie w lodówce ma ogromne znaczenie? Może to wpłynąć nie tylko na skrócenie lub przedłużenie trwałości produktu, ale również na jego smak!

Układamy jedzenie w lodówce – co na której półce?

W standardowej lodówce temperatura różni się w zależności od poziomu, dlatego warto wiedzieć co ułożyć, na której półce, aby jak najlepiej wpłynąć na świeżość produktu.

Na górnej półce jest około 8 stopni, dlatego jest to najlepsze miejsce na mleko, jogurty, kefiry itp. Warto też ustawić tutaj słoiki np. dżemy. Jest to również doskonałe miejsce do przechowywania ciast, które potrzebują tylko delikatnego schłodzenia. 

Na środkowych półkach mamy już niższą temperaturę 4-7 stopni, dlatego tutaj przechowujemy  produkty o krótkim terminie ważności np. twarożki, sery, wędliny. Jest to też idealne miejsce na domowe potrawy, np. zupę.

Na dolnej półce temperatura osiąga 2 stopnie. Jest to najlepsze miejsce na świeże mięso i ryby. Wędzoną rybę przechowuj w zamkniętym pojemniku, aby inne produkty nie przesiąknęły jej zapachem.

W szufladach jest około 10 stopni, więc jest to idealne miejsce na świeże warzywa i owoce, które przechowujemy w lodówce. Możesz wyłożyć szuflady papierowym ręcznikiem, który wchłonie nadmiar wilgoci. Pamiętaj też, żeby nie przechowywać warzyw i owoców w szczelnych opakowaniach, bo przyspieszy to ich psucie się.

Na koniec zostały drzwiczki. Jest to najcieplejsze miejsce w lodówce. Zaleca się przechowywać tutaj masło, margarynę, musztardę, chrzan, ketchup, jaja, soki itp. Możesz też schować tutaj swoją buteleczkę z witaminą D!

Czego nie przechowywać w lodówce?

Mogłoby się wydawać, że lodówka to idealne miejsce na wszystkie produkty, ale w rzeczywistości nie jest tak kolorowo. Są produkty, którym niskie temperatury szkodzą i nie zaleca się przechowywania ich w lodówce. Są nimi:

  • egzotyczne owoce (banany, cytrusy, awokado, papaje, ananasy, kiwi, marakuja, mango) a także jabłka i gruszki,
  • oleje – wyjątkiem jest olej lniany!,
  • miody,
  • ziemniaki, cebula, czosnek,
  • chleb,
  • pomidory,
  • rośliny strączkowe,
  • bakłażan, cukinia, ogórki,
  • truskawki

Ciekawostka!

Jeżeli zużyłaś/eś część pomidora, koniecznie włóż go do lodówki i przechowuj w zamkniętym pojemniczku.

Przed kolejnym spożyciem wyciągnij go 15-20 minut wcześniej, ponieważ pomidor schłodzony nie ma takiego smaku i zapachu jak w temperaturze pokojowej 🙂

Jak długo mogę przechowywać jedzenie w lodówce?

W poniższej tabeli znajdziesz informację, jak długo możesz przechowywać poszczególne produkty w lodówce po ich otwarciu oraz te, które kupujesz bez opakowania np. mięso.

Mleko1-2 dni
Ser białydo 2 dni
Twaróg wiejskido 24h
Serki homogenizowanedo 24h
Żółty serkilka tygodni
Jogurty24h
Świeże mięso1-3 dni
Świeże ryby patroszone1 dzień
Wędlinydo 2 dni
Masłodo 14 dni
Smaleckilka miesięcy
Konserwy1-2 dni
Majonezdo 14 dni
Gotowe dania obiadowedo 3 dni

Jak dbać o lodówkę?

Lodówka posłuży Ci zdecydowanie lepiej, jeśli właściwie o nią zadbasz. Zapoznaj się z moimi wskazówkami i ciesz się zdrowym jedzeniem dłużej!

  1. Amerykańskie filmy nauczyły nas przepychu w lodówce. Niestety, bo w rzeczywistości przepełniona lodówka nie jest dla nas korzystna – chłodne powietrze nie może wtedy swobodnie krążyć pomiędzy produktami, co za tym idzie, temperatura w lodówce nie będzie odpowiednia i produkty szybciej się zepsują,
  2. Nie wkładaj do lodówki ciepłego jedzenia. Podwyższona temperatura nie tylko skróci czas przydatności do spożycia innych produktów w lodówce, ale również zwiększy zużycie energii, co spowoduje wyższe rachunki a tego z pewnością chcesz uniknąć,
  3. Nie przechowuj obok siebie surowego mięsa i produktów przetworzonych – są na to oddzielne półki w lodówce,
  4. Przechowuj jedzenie w pojemnikach. Dzięki temu zapachy w lodówce nie będą się ze sobą mieszały, wilgoć nie będzie odparowywać i produkty dłużej zachowają smak i wartości odżywcze,
  5. Myj dokładnie lodówkę przynajmniej raz w miesiącu!

Teraz wiesz już wszystko o swojej lodówce 🙂 Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, koniecznie udostępnij go swoim znajomym!

Jeśli interesują Cię tematy zero waste – zobacz nasz poprzedni artykuł tutaj

One Reply to “Lodówka bez tabu – zero waste ciąg dalszy”

  1. Super 😍

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*