żelki-1

Czasami zastanawiam się, jak to możliwe, że w XXI wieku ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że to co jedzą ma wpływ na ich zdrowie oraz jakość życia. Często spotykam się z sytuacją, kiedy rodzice karmią swoje dzieci prawie wyłącznie samymi słodyczami, aby zaspokoić ich głód, tłumacząc „on/a nic nie lubi, to chociaż nie będzie głodny/a”. Tymczasem to w dzieciństwie magazynujemy odpowiednie ilości wapnia, którego niedobór w przyszłości może skutkować osteoporozą. To tylko jedna z wielu chorób, które mogą dotknąć naszych najbliższych przy takim odżywianiu.

 

owoce

Zatem czym można zastąpić puste kalorie?

 Jest wiele produktów spożywczych, które można wymienić na zdrowsze. Dla przykładu chrupki czekoladowe, które dosypujemy do mleka najczęściej na śniadanie możemy zastąpić płatkami owsianymi oraz dodatkiem orzechów włoskich i jakiegoś owocu, np. malin. Zapewniam, że nawet bardzo wymagające osoby będą zadowolone taką propozycją sprawdzone! Kolejną uwielbianą przez wszystkich słodkością są batoniki czekoladowe. Ciekawym wymiennikiem mogą być samodzielnie przygotowane batoniki z ziaren i suszonych owoców z dodatkiem miodu. Taki przysmak jest zdrowy, pyszny oraz bardzo łatwy w przyrządzeniu. Z pewnością nie zawiodą się Ci, którzy kochają słodkie! Polecam również zamianę słonych przekąsek na warzywa, chipsy na ziarna słonecznika lub pestki dyni oraz napoje gazowane na wodę z dodatkiem soku z cytryny.

Oczywiście istnieje wiele innych produktów, które możemy z sukcesem zamieniać na nie tylko zdrowsze, ale też smaczniejsze. Polecam eksperymentowanie w kuchni oraz korzystanie ze źródeł, które określają wysokość ładunku glikemicznego danego produktu. Dlaczego? O tym w następnym poście!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*