dieta wegańska

Dieta roślinna to świetny sposób na odchudzanie a także na początek nowego stylu życia! Ten wpis może być dla Ciebie początkiem czegoś nowego. Sposób odżywiania wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale przede wszystkim na zdrowie fizyczne i psychiczne. Przeczytaj, czy warto stosować diety roślinne, jakie są ich rodzaje i czy mogą być dla nas niebezpieczne!

Rodzaje diet wegetariańskich

Diety roślinne cieszą się coraz większym uznaniem wśród społeczeństwa. Wiemy już, że są to diety bezpieczne dla wszystkich, również dla kobiet w ciąży, dzieci oraz osób starszych. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest są to diety wymagające wiedzy oraz zaangażowania, dlatego jeżeli nie jesteśmy w stanie samodzielnie takiej diety skomponować, to warto zasięgnąć profesjonalnej porady dyplomowanego dietetyka, ponieważ bardzo ważną kwestią jest odpowiednie zbilansowanie takiej diety. W innym wypadku możemy nabawić się niedoborów, które będą nawet zagrożeniem naszego życia! 

Czy wiesz, że…

Według CENTRUM BADANIA OPINII SPOŁECZNEJ aż 41% Polaków uważa diety roślinne za niezdrowe? Są to głównie osoby starsze i nisko wykształcone. 52% Polaków uważa, że diety roślinne należą do najzdrowszych i to jest bardzo pocieszająca wiadomość!

Przechodząc do tematu – mamy kilka rodzajów diet wegetariańskich. Być może nigdy o nich nie słyszałeś, bo są zdecydowanie rzadko używanymi nazwami, ale ich znajomość pozwoli Ci łatwiej zrozumieć różnice, kiedy zaczniesz zgłębiać temat wegetarianizmu:

  • witarianizm – modna dieta “raw”, opiera się głównie na warzywach, owocach, kiełkach i orzechach,
  • laktoowowegetarianizm – dopuszcza możliwość spożywania jaj i produktów mlecznych,
  • owowegetarianizm – w odróżnieniu od powyższej odmiany wegetarianizmu, dopuszcza spożywanie jaj, a produkty mleczne zostają odrzucone,
  • pescowegetarianizm – dieta obfituje głównie w produkty roślinne, ale dopuszcza sporadyczne spożywanie ryb,
  • semiwegetarianizm – najczęściej spotykana forma wegetarianizmu, dieta opiera się głównie na produktach roślinnych, ale dopuszczalne jest spożywanie nabiału, ryb a nawet drobiu,
  • weganizm – najbardziej rygorystyczna dieta obejmująca wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego.

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

Zdecydowanie TAK! Pod warunkiem, że jest dobrze zbilansowana 🙂 Jakie są zalety stosowania diet roślinnych? Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego dieta wegetariańska ma wiele zdrowotnych korzyści, między innymi:

  • wiąże się z niższym ryzykiem śmierci z powodu choroby niedokrwiennej serca,
  • zazwyczaj wegetarianie mają niższą masę ciała niż osoby stosujące dietę tradycyjną,
  • obniża stężenie cholesterolu LDL, 
  • obniża ciśnienie tętnicze krwi,
  • ze względu na wartości zdrowotne jest zalecana dla osób chorujących na cukrzycę typu 2 oraz nadciśnienie

Dieta roślinna nie ma wad?

Każda dieta eliminacyjna niewłaściwie stosowana niesie za sobą jakieś konsekwencje i zagrożenia, dlatego przed rozpoczęciem jej stosowania należy zapoznać się przynajmniej z podstawową wiedzą na ten temat. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że dieta wegańska i część diet wegetariańskich niestety będą trudne do zrealizowania dla osób chorujących na dolegliwości układu pokarmowego ze względu na wysoką zawartość błonnika pokarmowego w tych dietach. Są jednak inne rodzaje diet, które można stosować przy takich przypadłościach i będą one równie zdrowe, dlatego warto skonsultować ten temat ze swoim dietetykiem 🙂 Na co powinniśmy zwracać uwagę stosując diety roślinne? 

  • dieta wegańska wiąże się z niedoborem wit. B12, wit. D3, kwasów EPA i DHA oraz cynku, jodu i wapnia,
  • ze względu na brak spożycia produktów zwierzęcych mamy do czynienia z niską biodostępnością żelaza,
  • należy zwrócić uwagę na substancje antyodżywcze w diecie – ograniczają one a nawet uniemożliwiają wykorzystywanie przez organizm substancji odżywczych, które dostarczamy z pożywieniem.

Jak zacząć stosować dietę wegańską – zasady

Jeżeli zastanawiasz się nad przejściem z diety tradycyjnej na roślinną mniej lub bardziej restrykcyjną, na pewno jesteś przerażony ilością informacji, które przeczytałeś. Poniższe zasady pomogą Ci rozpocząć swoją drogę do zmiany sposobu żywienia. Pamiętaj, że początki zawsze są trudne a według psychologów nawyki jesteśmy w stanie wyrobić po około 6 tygodniach stosowania konkretnych zasad, dlatego nie poddawaj się, najważniejszy jest dobry plan!

  • przeanalizuj swoje ulubione posiłki i zapisz je na kartce,
  • spróbuj zmodyfikować każdy z posiłków używając zamienników – listę zamienników możesz kupić w naszym sklepie!
  • zacznij od obiadów – to tutaj najczęściej znajduje się największa ilość mięsa 🙂
  • jeżeli nie jesteś w stanie zmienić swoich posiłków na wegańskie – poszukaj nowych pomysłów! To może być dla Ciebie bardzo ciekawe doświadczenie!
  • na początku działaj z planem – nie zostawiaj gotowania na ostatnią chwilę, rozpisz sobie posiłki na cały dzień lub tydzień. Dzięki temu unikniesz sytuacji podbramkowych,
  • jeżeli wcześniej jadłeś dużą ilość produktów przetworzonych – masz większą szansę na powodzenie, jeżeli stopniowo zaczniesz modyfikować swój sposób odżywiania,
  • zapisuj swoje kolejne kroki – motywacja jest  bardzo ważna!
  • brakuje Ci nabiału lub innych “niedozwolonych” produktów? W internecie znajdziesz mnóstwo przepisów na zamienniki, ale jeżeli to Cię nie zadowoli to może nie musisz podchodzić do tematu tak rygorystycznie? Spróbuj od diety semiwegetariańskiej i etapami próbuj przechodzić dalej 🙂
  • pamiętaj – TO SIĘ NIE DZIEJE Z DNIA NA DZIEŃ!

Literatura

  1. Julita reguła -Charakterystyka i ocena wybranych diet alternatywnych, (Forum Zaburzeń Metabolicznych 2013, tom 4, nr 3, 115–121)
  2. Position of the American Dietetic Association: Vegetarian Diets, July 2009 Volume 109, Issue 7, Pages 1266–1282
  3. Iwona Kibil, Redakcja naukowa Danuta Gajewska PZWL, Warszawa 2019, Wege –dieta roślinna w praktyce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*